Hizmet Alımları
SORU SORMAK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ 


PERSONEL ÇALIŞMASINA DAYALI OLAN VE PERSONEL ÇALIŞMASINA DAYALI OLMAYAN HİZMET ALIM İHALELERİ İÇİN AŞIRI DÜŞÜK SAVUNMALARIN HAZIRLANMASI   ; 
 
            4734 sayılı kanuna göre personel çalışmasına dayalı olan ve personel çalışmasına dayalı olmayan hizmet alım ihaleleri ile ilgili olarak  Kamu İhale genel tebliğinin  79.1. Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde kar hariç yaklaşık maliyet tutarı; personel çalıştırılmasına dayalı olmayan hizmet alımı ihalelerinde ise yaklaşık maliyetin 1,30 sayısına bölünmesinden elde edilen tutar sınır değer olarak kabul edilir.
 79.2.1. Aşırı düşük tekliflere yönelik açıklama istenmesine ilişkin yazıda, isteklilerin yapacakları açıklamalara esas olacak önemli teklif bileşenlerinin, bütün istekliler için aynı unsurları içerecek şekilde belirtilmesi zorunludur. Aşırı düşük teklif açıklaması sunulması için isteklilere üç (3) iş gününden az olmamak üzere uygun bir süre verilir. Hükümleri uyarınca idareler teklifi sınır değerin altında kalan isteklileri aşırı düşük sorgulamaya tabi tutmaktadırlar.

            Ancak idareler tarafından yukarıya aktarılan genel tebliğin 79.2.1. maddesinde belirtilen Aşırı düşük tekliflere yönelik açıklama istenmesine ilişkin yazıda, isteklilerin yapacakları açıklamalara esas olacak önemli teklif bileşenlerinin, bütün istekliler için aynı unsurları içerecek şekilde belirtilmesi zorunludur. Düzenlemesinde ihaleyi yapan idarelerin yanlış yorumları neticesinde   K.İ.K. tarafından aşırı düşük savunmaların yenilenmesi konusunda düzeltici işlem kararları çıkmaktadır.
           
            Dolayısı ile ihaleye teklif verilen ihale şikayet başvuruları nedeniyle ihalenin süresi kısalmakta ayrıca aşırı düşük savunmaların reddi yada uygun görülmesi halinde istekliler tarafından K.İ.K. na yapılacak olan ikinci itirazlar nedeniyle yüksek olan itirazen şikayet başvurularının yatırılması durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır.
 
            Firmamız tarafından öncelikle; sunulan teklifi aşırı düşük olup olmadığının, idarece aşırı düşük sorgulama iş ve işlemlerinin usulüne uygun olup olmadığının tespitinin yapılarak zaman kaybı ve gereksiz masrafların önüne geçilmektedir.
 
                Aşırı düşük savunma kapsamında sunulan belge ve bilgiler Genel tebliğin 16 ıncı maddesi uyarınca bilgi ve belge tamamlatma kapsamında olmadığından dolayı  aşırı düşük teklif açıklamalarınızın   değerlendirme dışı bırakılmaması için  konusunda deneyimli uzman kadromuz tarafından  sunulan profesyonel danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.
 
UZMAN KADROMUZ TARAFINDAN  ; 
 
·         İşçilik ve malzeme fiyatlarının tespitinin yapılması,

·         iş kalemleri için analizlerin hazırlanması,

·         üçüncü kişilerden alınacak olan fiyat tekliflerine ait formatların hazırlanması,

·         İŞE ÖZGÜ OLARAK ALTERNATİF AÇIKLAMA YÖNTEMLERİNİN TESPİT EDİLMESİ

·         İstenilmesi yada gerek duyulması halinde EK-O.5,  EK-O.6, EK-O.7 ve EK-O.8 tespit tutanaklarının hazırlanması ve yasal mevzuata           uygunluğu açısından  incelenmesi

 
ÇALIŞMALARI TARAFIMIZDAN  GARANTİLİ OLARAK YAPILMAKTADIR.

Sağlık Mahallesi
Marmara Sk. No: 16/16
Çankaya / ANKARA
0 312 232 00 25 ( pbx )
0 507 639 14 93
info@teklifsorgulama.com
Web Design Web Tasarım